Топлене масло гхі (варіант 2)

На нашому сайті вже є рецепт приготування гхі. Це традиційний спосіб, згідно з яким гхі готується у товстостінному посуді на плиті. Для цього масло кладуть в посуд і кип’ятять на повільному вогні, доки з нього не випарується вся волога, а тверді білкові частки не сядуть на дно. Якщо робити гхі таким способом, то перетоплювання 1 кілограму масла потребуватиме приблизно 1,5 годин. Цей спосіб має декілька мінусів. По-перше, є небезпека того, що тверді часточки, які осідають на дно, можуть пригоріти. Таке може статися, якщо невірно підібрати посуд або топити масло на надто великому вогні. Таке гхі, в принципі, можна використовувати у стравах, але воно буде мати запах горілого і буде більше темного кольору. Другий мінус полягає в тому, що масло може, навпаки, не витопитися до кінця, тобто з нього випарується не вся волога. Це може бути наслідком того, що масло топиться на надто малому вогні. Таке масло теж можна використовувати у стравах, але варто мати на увазі, що через те, що в ньому є волога, воно буде мати більш короткий термін зберігання. Його не можна буде зберігати за кімнатної температури, краще це робити в холодильнику. Таке масло буде злегка мутним.

Тому ми хочемо запропонувати вам інший спосіб, який дає повну гарантію того, що масло не пригорить і водночас витопиться повністю, – це приготування гхі на водяній бані. Мінус цього способу полягає в тому, що на перетоплювання масла знадобиться набагато більше часу. Але в той же час є і великий плюс – приготування гхі практично не потребує вашої активної участі: ви можете залишити його на плиті і лише зрідка приходити доливати воду. Також варто зазначити, що приготоване таким способом гхі не буде мати стійкого горіхового аромату.

Отже, для того, щоб приготувати гхі, нам потрібні наступні складові:

Масло вершкове несолене – 1 кг (або будь-яка інша кількість). Ми рекомендуємо використовувати масло, зроблене власноруч.

Спосіб приготування:

Крок 1. Підготувати необхідний посуд. Нам потрібні дві каструлі. Перша – для масла. Вона повинна бути за об’ємом приблизно вдвічі більшою за об’єм масла. Для перетоплювання 1 кілограму масла необхідна каструля об’ємом 2-2,5 літра. Друга каструля – для водяної бані. Вона повинна бути трохи більшою від першої, так щоб в неї легко входила перша каструля і при цьому була можливість налити в неї воду.

Крок 2. Вершкове масло помістити в першу каструлю. В другу каструлю налити воду. Поставити її на середній вогонь. Дати воді закипіти. Об’єм води може бути більшим чи меншим залежно від розміру каструлі, а також від кількості масла, яке ми будемо топити. Спочатку варто налити невелику кількість води, приблизно 1/5 від об’єму каструлі. Коли вода в каструлі закипіла, ставимо в неї першу каструлю з маслом. Регулюємо вогонь і рівень води. Вода не повинна кипіти надто сильно, щоб швидко не википала і щоб бризки не потрапляли в масло. Рівень води в другій повинен доходити до  рівня масла в першій каструлі.

Крок 3. Поступово масло почне нагріватися і танути. На поверхню почнуть підійматися білкові часточки. Поступово вони повністю вкриють верхній шар масла. Зараз ми можемо лишити масло у спокої, необхідно лише зрідка підливати воду в міру того, як вона буде википати. В цей час можна зайнятися підготовкою посуду, в який будемо переливати готове гхі.

Крок 4. Приблизно через 30 хвилин можна зняти верхній шар з масла. Для цього можна використовувати невелике сито з дрібними отворами. Цю частину масла не варто викидати. Її можна зберігати в холодильнику 4-5 днів і додавати в каші, супи, у випічку та інші страви. Після того, як зняли верхній шар, необхідно дати маслу іще покипіти деякий час, підливаючи воду у водяну баню. 1 кілограм масла потрібно кип’ятити приблизно 2-2,5 години.

Крок 5. В кінці процесу перетоплювання на поверхні масла утвориться кірочка, а саме масло стане прозорим, так що буде видно дно каструлі. Це ознака того, що процес перетоплювання підійшов до завершення. Отже, це важливо: топити необхідно до тих пір, поки масло не стане прозорим і не набуде красивого бурштинового кольору. На це може піти іноді більше, іноді менше часу.

Крок 6. Зняти каструлю з вогню. Обережно зняти кірочку з поверхні гхі, намагаючись, щоб її часточки не потрапляли в масло. Цю кірочку можна додати в те масло, яке ми знімали з поверхні раніше.

Крок 7. Перелити гхі в чисті сухі банки. При переливанні необхідно слідкувати, аби осад не потрапляв до банок. Коли ми готували гхі першим способом, для проціджування ми використовували фільтр зі складеної в декілька шарів марлі. В даному випадку цей спосіб не підходить. Як показує практика, іноді через марлю все ж просочуються часточки осаду. Тому краще переливати так: ополоником обережно набирати гхі, намагаючись не зачепити осад. Коли майже все топлене масло перелите до банок, на дні каструлі залишається ще трохи гхі, яке вже неможливо перелити так, щоб не зачепити осад. Виливати рідке золото також шкода. Ми радимо вчинити так: поставити каструлю з тим, що в ній залишилося, в холодильник. На холоді гхі підніметься на поверхню осаду і затвердіє. Тоді його буде легко зняти, а осад залишиться внизу. Осад можна вилити, а зняте таким чином гхі, звичайно, залишити. Проте його не варто додавати до того топленого масла, яке ми перелили до банок. Воно було на поверхні осаду, тому рештки його все-таки залишилися на гхі. В цьому немає нічого страшного, але довго зберігатися таке гхі не буде. Його краще скласти в окремий посуд, поставити в холодильник і використати в першу чергу.

Топлене масло гхі готове!

Який спосіб приготування гхі вибрати, вирішувати вам 🙂

Вихід: близько 700 грамів гхі.

Готуйте разом з нами їжу для душі і будьте щасливими!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *